КОНЦЕПЦІЯ ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ МЕТАЛУРГІЇ НА ОСНОВІ ПЕРЕХОДУ ДО НАЙКРАЩИХ ДОСТУПНИХ ТЕХНОЛОГІЙ
DOI:
https://doi.org/10.15802/rtem2024/326770Ключові слова:
концепція економічного розвитку, найкращі доступні технології, металургіяАнотація
Метою дослідження є формування концепції економічного розвитку металургії на основі переходу до найкращих доступних технологій. Методика полягає у застосуванні інституційної теорії щодо стратегій поведінки бізнесу та теорії економічного домінування в багаторівневій економіці. У дослідженні використовуються методи групувань, структуризації процесів, експертних оцінок. Результати. Визначено пріоритетні завдання, які стоять перед металургією, а саме: модернізація виробничих потужностей, формування сприятливих умов для прогресивного розвитку високотехнологічних секторів та зниження рівня імпортозалежності вітчизняних виробництв. При цьому особливо актуальними є питання, пов'язані з підвищенням ресурсної ефективності металургії, скороченням негативного впливу. на навколишнє середовище та зниженням екологічних ризиків. Для вирішення зазначених завдань пропонується проведення реформи регулювання металургії, в основі якої лежить концепція найкращих доступних технологій (НДТ). Під терміном «технологія» запропоновано розуміти послідовність дій (операцій), які проводяться за певних умов на основному та допоміжному обладнанні, за допомогою яких відбувається перетворення вихідних ресурсів на продукцію (результат). У контексті НДТ розглянуто весь життєвий цикл технології, включаючи проектування, впровадження, модернізацію та відмову від використання технології. Встановлено, що доступність технологій виражається в технічній, виробничо-технологічній та економічній можливості їх застосування на конкретному підприємстві. «Найкращі» при визначенні НДТ означає, що саме найкращі доступні технології дозволяють досягати високої ресурсної та екологічної ефективності виробництва. Наукова новизна. Обґрунтовано концепцію економічного розвитку металургії на базі переходу до найкращих доступних технологій та формування економіки замкнутого циклу, в якій ресурсна ефективність розглядається як фундаментальний концепт переходу технологічного розвитку на новий рівень, що включає в свою чергу 4 етапи: науково-технічний, техніко-економічний, соціально-економічний та соціально-регуляторний, кожен з яких здатний дати новий імпульс до розвитку виробництва. Практична значимість. Практична значущість дослідження полягає у можливості використання його результатів у стратегічних документах економічного розвитку щодо забезпечення сталого функціонування металургії та її екологізації.
Посилання
Amosha, O. I. аnd Nikiforova, V. A., (2019), Svitovyy dosvid stanovlennya metalurhiynykh smart-vyrobnytstv: osoblyvosti, napryamy, naslidky [Global experience in the development of metallurgical smart production: features, directions, consequences], Ekonomika promyslovosti, vol. 2, no. 86, pp. 84–106. (in Ukrainian).
Grynko, T. V., (2013), Transkordonne spivrobitnytstvo i stratehiyi rozvytku metalurhiynykh pidpryyemstv [Cross-border cooperation and development strategies of metallurgical enterprises], Visnyk Skhidnoukrayinsʹkoho natsionalʹnoho universytetu imeni Volodymyra Dalya, vol. 17 (206), pp. 158–161. (in Ukrainian)
Vlasyuk, T.O., (2016) Metalurhiyna haluzʹ Ukrayiny na svitovomu rynku: problemy ta priorytety [The metallurgical industry of Ukraine on the world market: problems and priorities]. Naukovyy visnyk Natsionalʹnoyi akademiyi statystyky, obliku ta audytu, vol. 3, pp. 91-103. (in Ukrainian)