МЕТОДОЛОГІЧНІ АСПЕКТИ ЗАСТОСУВАННЯ СУБ’ЄКТНОГО ПІДХОДУ ДО РОЗУМІННЯ МАРКЕТИНГОВОЇ ЕТИКИ
DOI:
https://doi.org/10.15802/rtem2024/327785Ключові слова:
етика виробника, етика постачання, етика, етика продавця, споживча етика, суб’єктний підхід, маркетингова етикаАнотація
Мета. У статті з’ясовано сутність та зміст маркетингової етики в контексті її дослідження з позицій суб’єктного підходу; виявлено основні напрямків етичної поведінки у контексті взаємодії одного суб’єкта ринку з іншими суб’єктами ринку. Методика. Для досягнення мети у статті використано загальнонаукові та спеціальні методи наукового дослідження - метод наукової абстракції для визначення змісту суб’єктного підходу, індукції та дедукції для визначення ключових агентів взаємодії в межах дослідження сутності та змісту маркетингової етики з позицій суб’єктного підходу, синтезу та аналізу для визначення основних напрямків формування етичної/неетичної поведінки у межах взаємодії між ключовими учасниками ринкових відносин. Результати. Розглянуто маркетингову етику з точки зору оцінки етичності взаємовідносин та поведінки основних акторів маркетингових взаємодій: споживачів, посередників, постачальників ресурсів, виробників та продавців. З’ясовано сутність та ключові напрями реалізації споживчої етики, етики продавця, посередницької етики, етики постачання та етики виробника. Визначено суб’єктивність трактування норм етики споживання для кожного суспільства, виходячи з усталених для нього норм, традицій та звичаїв, сформованих історично та неврегульованих законодавчо. Сформульовано універсальні принципи етичного споживання, характерні для різних суспільств та актуальні за будь-яких обставин, рівня економічного розвитку, структури суспільних відносин та ментальності. Обґрунтовано доцільність подальшого розгляду етики виробника з позицій інструментального та функціонального підходів. Наукова новизна. Здійснено теоретико-методологічне обґрунтування суб’єктного підходу до тлумачення маркетингової етики у контексті взаємодії суб’єкта ринку з іншими ринковими суб’єктами. Практична значимість. Отримані результати дослідження придатні до застосування у процесі побудови взаємовигідних довготривалих відносин для підприємства та організацій різних галузей промисловості, різних форм власності, розмірів та масштабів діяльності.
Посилання
Laczniak Gene R. (2012). Ethics of Marketing. SAGE Brief Guide to Business Ethics . Los Angeles: SAGE Publications, 308-322.
Murphy Patrick E., Laczniak Gene R., Harris Fiona. (2017). Ethics in Marketing: International cases and perspectives. 2nd Edition. London: Routledge, 212.
Yevtushevska O. (2014). Prospects for the development of ethical consumption in Ukraine. Visnyk Kyivskoho natsionalnoho universytetu imeni Tarasa Shevchenka. Seriia: «Ekonomika». 12 (165). 14-17 (in Ukrainian).
Kushnir T.M. (2022). Ethical aspects of activity of supplier companies. Review of transport economics and management. 8(24). 97-102 (in Ukrainian).
Mayovets Ye.Y. (2015). Marketynh: teoriia ta metodolohiia [Marketing: theory and methodology]. Lviv. LNU im. Franka. 450 (in Ukrainian).
Mayovets Ye.Y. and Mayovets Ya.M. (2022). Marketynh u rozdribnii torhivli [Marketing in retail trade]. Lviv. «HALYCH-PRES». 220 (in Ukrainian).